15 września 2024 r. w Olsztynie odbył się XIX Międzygminny Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych, który stanowił wyjątkową okazję do spotkania się grup z gmin Dąbrowa Zielona, Janów, Mstów, Olsztyn oraz Przyrów. Wydarzenie dedykowane było uczestnikom, dla których przegląd stał się platformą wymiany doświadczeń, inspiracji oraz podtrzymywania tradycji ludowych.
19. Międzygminny Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych, który odbył się 15 września 2024 r. w Olsztynie, po raz kolejny potwierdził, jak ważną rolę w pielęgnowaniu tradycji i tożsamości lokalnej odgrywa kultura ludowa. Celem przeglądu była promocja i zachowanie bogatego dziedzictwa folkloru oraz integracja zespołów ludowych z pięciu gmin: Dąbrowa Zielona, Janów, Mstów, Przyrów, i Olsztyn oraz. Założeniem przeglądu było umożliwienie zespołom prezentacji ich unikalnych tradycji, pieśni, tańców oraz strojów ludowych. Była to także okazja do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów i zacieśniania więzi między lokalnymi twórcami.
W tegorocznej edycji udział wzięło dziewięć zespołów, które zaprezentowały wysoki poziom artystyczny i różnorodność repertuarów. Były to: zespół śpiewaczy KGW „Dąbrowianki” (Gmina Dąbrowa Zielona), zespół Folklorystyczny „Janowianie” i Koło Gospodyń Wiejskich w Lgoczance „Czerwone szpileczki” (gmina Janów), „Mstowianki” (gmina Mstów), zespół Ludowy „Cyganeczki”, zespół ludowy „Przyrowianki, zespół ludowy „Zalesianki” (gmina Przyrów), Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywność Lokalna” oraz zespół „Olsztynianki” (gmina Olsztyn). Każdy występ był wyrazem autentycznego oddania lokalnym tradycjom, a ręcznie wykonane stroje, pieśni oraz tańce były prawdziwą ucztą dla zmysłów.
Dodatkową atrakcją tegorocznego przeglądu był występ dzieci z zespołu „Turowianie”, który zaprezentował dwa tańce ludowe: krakowiaka i taniec góralski, dając wyraz jakim bogactwem jest kultura tradycyjna.
Tegoroczny przegląd potwierdził, że kultura ludowa jest wciąż żywa i silnie zakorzeniona w sercach mieszkańców naszych gmin, a zaangażowanie uczestników, organizatorów i przedstawicieli lokalnych samorządów daje wyraz żywotności naszego dziedzictwa i potrzebie jego kultywowania.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego wydarzenia!