Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Reset
  • Slider 12

KGW Aktywność Lokalna

HIstoria działalności klubu:

Z inicjatywy grupy aktywnych kobiet z naszego regionu, powstał pomysł utworzenia organizacji, której celem jest pielęgnowanie lokalnych tradycji i obrzędów ludowych, a także aktywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. W październiku 2005 roku skierowano pismo do wójta Gminy z prośbą o zarejestrowanie działalności pod nazwą "Klub Aktywności Lokalnej w Olsztynie", działającego pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Prośba została pozytywnie rozpatrzona, a działalność Klubu rozpoczęła się niezwłocznie po rejestracji.

Główne założenia działalności Klubu obejmowały:

  • Twórczość rękodzielniczą, taką jak haftowanie, wyszywanie i dzierganie,
  • Śpiewanie piosenek, głównie o tematyce ludowej,
  • Czytanie literatury pięknej,
  • Organizowanie spotkań tematycznych,
  • Udział w konkursach na terenie gminy i poza nią.

Klub wybrał zarząd oraz ustalił ramowy plan pracy na rok 2006. Już w styczniu podjęto decyzję o udziale w organizowanej przez GOK prezentacji piosenki ludowej. Próby odbywały się raz w tygodniu pod kierunkiem p. Jolanty Churatów, a w marcu członkowie Klubu wzięli udział w przeglądzie piosenki ludowej, który odbył się w Szkole Podstawowej w Olsztynie, prezentując utwory "Cyraneczka" oraz "Cyt, cyt".

Rokrocznie, w ramach karnawałowych obchodów, członkowie Klubu przebrani w stroje maskaradowe odwiedzało lokalne urzędy, sklepy oraz placówki edukacyjne, podtrzymując tradycję ostatków.

Na wiosnę członkinie Klubu tworzyły kwiaty z bibuły, które były wykorzystane do ozdobienia palmy wielkanocnej. Palma ta zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Regionalnym w Dąbrowie Zielonej. Drugą palmę przygotowano do dekoracji ołtarza na Niedzielę Palmową w Kościele Parafialnym.

W maju reprezentanci Klubu, Anna Pala i Włodzimierz Krakowan, wzięli udział w festynie ludowym w Skrajnicy, prezentując repertuar pieśni ludowych. Członkinie Klubu uczestniczyły również w Koncercie Maryjnym w Koszęcinie, gdzie występował Zespół „Śląsk”, oraz zaangażowały się w przygotowanie ołtarza na procesję Bożego Ciała.

W czerwcu cały Klub aktywnie uczestniczył w festynie rodzinnym w ogrodach plebańskich, gdzie członkinie wystąpiły z repertuarem trzech pieśni ludowych oraz zorganizowały stół z tradycyjną żywnością, z której mogli korzystać uczestnicy festynu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 | Powered by Quick.cms | Webmaster by Zakładanie stron